Haber

ABD ve Katar, İsrail ile Filistin arasında esir takası ve insani yardım molasına aracılık ediyor

İsrail ile Filistinliler arasında, esir değişimi ve Gazze’deki çatışmalara insani ara verilmesini de içeren bir anlaşmaya varılması için ABD ve Katar’ın arabuluculuğunda yoğun müzakerelerin yürütüldüğü iddia edildi.

İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Hamas ile İsrail arasında anlaşmaya varılması için ABD ve Katar’ın arabuluculuğunda geçtiğimiz saatlerde yoğun görüşmeler yapıldı.

Habere göre Hamas, görüşmelerde anlaşmanın Gazze’ye yakıt girişi, ağır cezalara çarptırılan Filistinli güvenlik tutuklularının serbest bırakılması ve çatışmaların durdurulması konularının da dahil edilmesini istedi.

İsrail Kanal 13 Televizyonu, yetkili kaynaklardan aktardığı haberinde, esir değişimine ilişkin önemli bir anlaşma üzerinde müzakerelerin yürütüldüğünü bildirdi.

Haberde, söz konusu anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Hamas’ın elinde bulunan İsrailli tutukluların Filistinli güvenlik tutukluları karşılığında serbest bırakılacağı, Gazze’ye yakıt girişine izin verileceği ve çatışmaların birkaç gün süreyle durdurulacağı belirtildi.

Tel Aviv hükümeti daha önce İsrailli mahkumların serbest bırakılması koşuluyla çatışmanın insani açıdan durdurulmasını kabul edebileceğini açıklamıştı.

habernarlidere.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu